HBC Kovodemont Most

Historie mosteckého hokejbalu

V roce 1990 se parta nadšenců, tenkrát ještě takzvaného „bandy hokeje“, dohodla o prvním uspořádání soutěže nazvané „Liga mezi domy“. Tenkrát ještě netušila, že se tato soutěž stane v budoucnu okresní hokejbalovou ligou.

V tomto roce se do soutěže přihlásilo celkem 14 mužstev a díky Vladimíru Dusilovi, který byl u zrodu této soutěže, se začal na jaře hrát první ročník této ligy. Vítězem prvního ročníku se stalo mužstvo Delfíni. Na druhé příčce skončila Supernova a na třetí Křídla Bufetů.

Na podzim roku 1990 se po dohodě uspořádal druhý ročník, do kterého se přihlásilo celkem 12 týmů. Na rozdíl od jara, kdy o prvenství musela mužstva bojovat až v play off, na podzim se utkali všichni jednokolově každý s každým. Vítězem druhého ročníku se stala Delphia Flyers. Na druhém místě se umístilo Dynamo Jeptišky a třetí skončila Supernova.

V roce 1991 a 1992 se soutěž přerušila, protože hlavní organizátor Vladimír Dusil vstoupil na dva roky do služeb armády a v Mostě nebyl nikdo, kdo by se o soutěž staral. Po návratu z vojenské základní služby opět kontaktoval všechna mužstva startující v prvních dvou ročnících a začalo se opět hrát.

Na jaře roku 1993 byl odstartován třetí ročník „Ligy mezi domy“. Do soutěže se přihlásilo 18 týmů. Vítězem se stala opět Delphia Flyers, která zvítězila před Tacklou a Křídly Bufetů.

Na jaře 1994 začal již čtvrtý ročník „Ligy mezi domy“, do kterého se přihlásilo 25 mužstev. Kvůli velkému počtu týmů byla soutěž rozdělena na první (12 mužstev) a druhou (13 mužstev) ligu. Obě soutěže se hrály jednokolově každý s každým. Vítězství v první lize získala Tackla, druhý skončil Baket a třetí místo patřilo Delphii Flyers. Ve druhé lize zvítězili Old Sharks před Ájou a Tygry Severu.

Listopad roku 1994 se stal mezníkem mosteckého „bandy hokeje“. Do Mostu přišly informace o sportu s názvem hokejbal. V té době nikdo z místních nadšenců netušil, jaké možnosti poskytuje tento sport. V Mostě byl založen první hokejbalový klub HBC Most, který zaregistroval své členy u ČMSHb. Po mnoha jednáních mezi příznivci tohoto sportu byly hráči ostatních mužstev, převážně startujících v minulých ročnících „Ligy mezi domy“, zaregistrováni pod tento hokejbalový klub. Hokejbalový klub Most se tak stal hlavním organizátorem hokejbalových soutěží na Mostecku. Všichni zaregistrovaní členové HBC Most tak mohli startovat v okresní lize v mužstvech startujících pod vlastními názvy.

V roce 1995 byl zahájen nultý ročník Mostecké hokejbalové soutěže (MHbS). Před zahájením této soutěže byly vydány místní úpravy pravidel hokejbalu. Ani jedno ze dvou hřišť neodpovídalo pravidlům vydaných ČMSHb. Obě hřiště svými rozměry umožňovala pouze hru ve 3+1. I přes tyto podstatné nedostatky se začal na jaře hrát v Mostě hokejbal, který se lišil od soutěží hraných v ČR, ale nějak se začít muselo. V nultém ročníku MHbS hrálo 31 týmů. Soutěž byla rozdělena na dvě kvalifikační skupiny. Týmy na 1. až 6.místě z obou skupin získaly právo startovat v extralize, mužstva na 7. až 12.místě statovala v 1.lize a pro ostatní týmy byla připravena 2.liga.

Na jaře roku 1996 se naplno rozběhl 1.ročník MHbS. Soutěž byla prezentována jako soutěž okresní a média věnovala každému kolu dostatek místa pro výsledky jednotlivých utkání. Bohužel i přes velký zájem o hokejbal se ve městě nepodařilo najít vhodné místo a prostředky pro výstavbu regulérního hřiště a tak se všechna utkání opět hrála na zmíněných hřišťátkách. Vítězem nejvyšší soutěže se stalo mužstvo Děti z Kouřové hory, v 1.lize dominovali hráči Penguins a 2.ligu ovládl tým Raiders.

Do nového ročníku 1997 vstoupili mostečtí hokejbalisté s jednou novinkou. Aby se nesetkávala mužstva pouze v jednotlivých ligách mostecké soutěže, byla vyhlášena soutěž Mostecký pohár, který byl složen z několika turnajů. Vítězem této prestižní turnajové soutěže se stal tým Old Sharks. Mostecká hokejbalová liga se naplno rozběhla na jaře. Do soutěže se přihlásilo 27 mužstev. Extraligu hrálo 12 mužstev a nejlépe si opět vedl tým Děti z Kouřové hory. V 1.lize, která se na základě počtu týmů spojila s druhou, hrálo 15 mužstev a nelépe si vedl tým Raiders.

Dalším zlomem v mosteckém hokejbalu se stal rok 1998. V tomto roce získalo mužstvo juniorského výběru HBC Most bronzové medaile v nejvyšší republikové soutěži a především se začala hrát okresní liga pouze s týmy, které se samostatně zaregistrovaly u ČMSHb. Tyto kluby založily společně Okresní svaz hokejbalu, který se stal řídícím orgánem okresní ligy. Liga se hrála v obci Želenice za účasti osmi týmů. Vítězem se stal celek HBC Most a získal tak právo zúčastnit se kvalifikace o postup do České národní ligy za severozápadní region. V tomto roce se také dospělo k dohodě s městským úřadem. Ten nechal vypracovat projekt na výstavbu nového hokejbalového stánku o rozměrech 52x26 metrů. Projekt byl dokončen koncem roku a na jaře roku 1999 se začalo s realizací plánu.

V sezóně 99/00 hrál tým HBC Most regionální ligu, kterou s přehledem vyhrál a postoupil do kvalifikace o druhou nejvyšší soutěž v republice. Na jaře roku 2000 byl v Mostě dokončen a otevřen nový hokejbalový stánek. Toto hřiště vzniklo ze starého zimního stadiónu. Na tomto stadiónu se také odehrála již zmíněná kvalifikace o Českou národní hokejbalovou ligu za účasti 5 mužstev. Mosteckým hokejbalistům se v této kvalifikaci dařilo a postoupili tak do ČNHbL.

V sezóně 00/01 si mužstvo HBC Pento nevedlo vůbec špatně a v ČNHbL skončilo druhé za vítěznými Teplicemi, které postoupily do extraligy, nejvyšší soutěže v republice. Nedostatek financí a další problémy vedly některé týmy v nejvyšší soutěži k nabídce prodání extraligy jinému týmu. Takovéto šance se chopili šéfové mosteckého hokejbalu a pro Most koupili extraligu.

Nastávající sezóna 01/02 byla pro HBC Pento Most sezónou pravdy. Buď se ukáže, že se na severu Čech hraje dobrý hokejbal, anebo se zjistí, že Most na hokejbal na nejvyšší úrovni nemá. Sedmé místo po základní části extraligy a i celkově snad ukázalo, že se v Mostě pracuje okolo hokejbalu velmi dobře a že tento úspěch nemusí být jediný.

Aktuality

HBC Kovodemont Most

Starší dorost | Sedm (Osm) statečných změřilo síly s Kovem

Osm  statečných bojovníků se v sobotu sešlo k ligovému utkání s Kovo Praha. Soupeř vstoupil do utkání velmi aktivně a snažil se svou početní výhodu co ...

2.4.2016

Více aktualit

Aktuální výsledky

20.03.2016 | 16:00
A tým muži
HBC Plzeň - HBC Kovodemont Most 5:3 

12.03.2016 | 14:00
B tým muži
SK Kometa Polička - HBC Kovodemont Most B 9:0 

05.03.2016 | 12:00
Starší dorost
HBC Kovodemont Most - Elba DDM Ústí nad Labem 3:5 

29.11.2015 | 11:00
Mladší dorost
Elba DDM Ústí nad Labem - HBC Kovodemont Most 6:1 

Následující zápasy

Chceš hrát hokejbal?

HBC Most